ANKARA
Diğer Şehirleri Gör

Anasayfa > Yemek Tarifleri > Ciğer Sarma

Koyun karın zarı (gömlek) 1 parça 75 gram
Su 2 su bardağı 400 gram
Karaciğer – - 350 gram
Akciğer – - 150 gram
Tuz 2 1/2 tatlı kaşığı 15 gram
Pirinç 1/2 su bardağı 90 gram
Sıvı yağ 1 yemek kaşığı 10 gram

Çamfıstığı 2 yemek kaşığı 20 gram
Kuşüzümü 2 yemek kaşığı 20 gram
Yeşil soğan 3 adet 60 gram
Nane 2 yemek kaşığı 2.5 gram
Kara Biber 1 tatlı kaşığı 2 gram
Yumurta 1 adet 50 gram

 

Gömleği yıka, 1 su bardağı ılık suda beklet. Ciğerleri yıka, karaciğeri soy, her ikisini de ince ince kıy veya kıyma makinasından geçir, içine 1 1/2 tatlı kaşığı tuz ekle, bıraktığı suyu çekene değin, yaklaşık 30 dakika pişir. Pirinci yıka, süz. Başka bir tencereye yağı ve fıstığı koy, pembeleşinceye değin kavur. Pirinci ekle, birkaç kez çevir, 1 su bardağı sıcak su, 1 tatlı kaşığı tuz koy, karıştır. Üzerine kuşüzümünü serp. Önce orta sonra kısık ateşte, suyunu çekene değin, yaklaşık 10 dakika pişir. Ocağı kapat. Bu arada yeşil soğanı yıka, ayıkla, ince ince doğra, sıcak pilava kat, karıştır, 10 dakika dinlendir. Ciğer, nane ve kara biberi pirinçli karşıma ekle, altıya böl. Gömleği sudan çıkar, aç, altı parçaya ayır, ıslatma suyunu beklet. Gömlek parçalarının ortalarına ciğer köftelerini koy, gömleği bohça şeklinde katla. Ters çevirip tepsiye diz. Yumurtayı çırp, sarmaların üzerine sür. Gömleğin ıslatma suyunu ısıt, tepsiye dök. Önceden ısıtılmış orta sıcaklıktaki fırında 40-45 dakika pişir.

Paylaş

Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Yorum Yap

Haber Portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na %100 uygun olarak yayınlanmaktadır. Ajanslardan alınan haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir
ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir. Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.