ANKARA
Diğer Şehirleri Gör

Anasayfa > Spor > Fatih Terim konuşuyor

Son Güncellenme : 31 Eki 2013 15:42
SohbetYek Facebook'ta Paylaş

Terim katılan herkese teşekkür etti ve son söz olarak da:

“Beni ben yapan, Fatih Terim, İmparator diye bağrına basan muhteşem Galatasaray taraftarına; ben ne sizden ne de Galatasaray’dan ayrılmadım. Ayrılmam, bırakmam. Elimi kalbime götürüyor ve hepiniz selamlıyorum. 40 yıl içerisinde hakkım varsa tafatarlara ve Galatasaray’a helal ediyorum. Siz de hakkınızı helal edin.”
15:29 EET
31.10.2013
“Milli Takım için herkesin gurur duyacağı bir takım ortaya koymayı amaçlıyoruz. O zaman oyuncular gerekeni yapacaktır.”
15:27 EET
31.10.2013
KENDİSİNİ BAŞKANA ŞİKAYET EDEN OYUNCU VAR MI?

“Ben oyuncularıma hep güvendim. Duyumlarım var ama inanmadım, inanmak istemedim.”
15:27 EET
31.10.2013
ŞAMPİYONLUK KUTLAMASINA GİDER Mİ?

“Kişilere kızıp kırılsak da çağrılırsam giderim. Aslolan Galatasaraydır.”

DERBİYE GİDECEK Mİ?

“Statta izlemem gerektiğini düşünür ve ihtiyaç duyarsa giderim tabii.”
15:26 EET
31.10.2013
SNEIDER İLE SORUN YAŞADI MI?

“Sneijder özelinde değil. Benim 40 senedir hiçbir oyuncuyla hiçbir sorunum olmadı. Birçok etken var transferde. Biz 5 kişilik liste veriyoruz. 1. de olabilir 5. de alınabilir. Son saniyeye kadar hangisi daha çok her türlü katkıyı en çok verecekse onda karar kılarız. Liste dışından da birisi çıkabilir. Ben Sneijder’in yüzüne de basına karşı da söyledim. Kimin listesinde var zaten oyuncu? Öncelik nedir? İhtiyaç nedir? Almalı mıyız? Geri dönmeli miyiz? Sneijder’e her türlü sorununda burada olduğumuzu söyledik. Her oyuncuya böyle.”
15:23 EET
31.10.2013
ALBAYRAK VE DÜRÜST’ÜN AYRILIĞI

“Varlıklarından çok mutluydum. Eksikliğini de her zaman hissettim. Bu vesileyle de kendilerine her şey için teşekkür ederim.”
15:22 EET
31.10.2013
Başarısız oldunuz mu sorusuna Terim’den net yanıt: “El insaf”
15:21 EET
31.10.2013
“Ayrılık sonrası Aysal ile görüşmedim.”

“Milli Takım’da çalışmasam da şu an görevim sonlandırılmış olabilirdi. Bence evet.”
15:20 EET
31.10.2013
YABANCI SINIRI

“Biz zaten bunun için göreve geldik. O toplantıda da bunu dile getireceğim. Düşüncelerimi yine söyleceğim.”
15:20 EET
31.10.2013
SORU: TFF İLE İLGİLİ GÖRÜŞÜ DEĞİŞTİ Mi? 5 AY ÖNCE TANIMIYORUM DEMİŞTİ.

“Türk futbolundaki sistem ve kurallarla ilgili görüşüm belli. Hiçbir zaman da değişmedi. Burada Milli Takım için elini taşın altına koymaktan bahsediyoruz. Herkes bunun için bir araya gelebilir ve gelmelidir.”
15:18 EET
31.10.2013
GALATASARAY’A BİR GÜN DÖNER Mİ?

“Hayat bu. Neden olmasın?”
15:17 EET
31.10.2013
“80 bin kişi önünde kazanıp, can güvenliğiniz nedeniyle statta tutulurken, gönderilmiyorken sitede bir tebrik mesajı. Sadece oyuncuların ismi var. Benim, ekibimin yok. Biz orada canımızla uğraşırken. Galatasaray’da bu gelenekte herkes kutlanır açın bakın. Prim işini de ertesi gün öğrendim.
15:15 EET
31.10.2013
“Beşiktaş maçından bir gün önce Arıboğan idmana geldi. Beşiktaş maçıyla ilgili prim konusunda. “Beşiktaş maçı var. Real Madrid mağlubiyeti sonrasında oyuncular oyun ve şahsiyetiyle oynamalıdır. Biz kazanalım, başkan ve yönetim gereğini yapar.” dedim. Başkan Antalya’ya ailesinin yanına giderken isterse ararım diye haber gönderdi. Ben de “Gerekirse ben sizi ararım” diye cevap verdim. Oyuncular maç öncesi moral yemeğindeyken maçtan önce Başkan bana ulaşamıyor, yardımcılarıma da ulaşamıyor. Ancak takım kaptanı olmayan biri oyuncuyla prim kararlaştırılıyor.”
15:12 EET
31.10.2013
“Ben ekonomist değilim. Galatasaray’ın gelir gider dengesini bilen ve çıkarlarını gözeten biriyim. Takım içinde denge, oyun sistemi, oyuncunun yeteneği gibi birçok unsur var. İsim isim vermek doğru değil. İçinize siner sinmez bazı transferler. Biz herkesin Galatasaray’a faydalı olması için çalıştık.”
15:11 EET
31.10.2013
“Ben başarısızlık sonrası değil başarılar sonrası kapattım telefonumu. Şampiyonluk sonrasında da kapattım. Hatta “Hocam bugün de kapatılır mı?” diye kızan basından arkadaşlar oldu. 33 dakika Real Madrid gibi takıma tek pozisyon vermeyen takımın tek golle çözülmüş olması ve 6-1 yenilmiş olması sonrasında ben üzülmüş olamaz mıyım? Travma geçirmiş olamaz mıyım? Evime de gitmedim. Annem, çocuklarımla, annemle babamla da konuşmadım. Bu konuda kimse beni sorgulamasın.”
15:09 EET
31.10.2013
“Bu benim tarzım değil. Bana yakışmaz ama Galatasaraylılara da yakışmaz. Bunlardan daha çok önemsediğim ve üzüldüğüm ise konsantrasyonumu kaybettiğim iddiasıydı. Aşk olsun ve yazıklar olsun. Ben namağlup bir takım bıraktım. Derbiyi kazanmış dışarda. Üç tane de Eskişehir, Bursa ve Beşiktaş maçlarından yenilgisiz çıktım. Hakkaten yazık. Şampiyonlar Ligi’ni hatırlayın. Üç maçta 1 puan, 6 maçta 10 puan. Öncesinde de kupalar müzede.”
15:06 EET
31.10.2013
“Henüz Galatasaray’dan gönderilme gerekçemde sebeplerin ne olduğundan kimse emin değil. Kimse benimle çalışmak zorunda değil. Ancak bunun için benim hakkımda hak etmediğim iddiaları yakışmıyor. SMS kayıtlarının servis edilmesi yakışmıyor. 6-1′lik yenilgi sonrası Beşiktaş’a karşı çıkacağınız onur maçı öncesinde oyuncuyla prim konuşmak haysiyet kırıcı. İki senelik şampiyonluk yaşatmış, başarılar elde etmiş hocanızı değerlerinden vurmak haysiyet kırıcı.”
15:04 EET
31.10.2013
ARIBOĞAN ARADI MI?

“Bir gün önce Arıboğan beni arayıp görevime son verileceğimi söyledi mi? Burada çelişki var. Yönetim Kurulu ertesi gün toplandı karar almadı mı? Oy birliği ile alınan karar bir gün öncesinde verildiyse burada daha büyük skandal var. Ben o yönetim kurulunda görev almak istemezdim. İstenmeyen bir durum vardı ortada. Buna kılıf bulundu ve şartlar böyle oluştu.”
15:02 EET
31.10.2013
“Benim yerimde olsanız bir düşünün, empati yapın. Her şeye göz yumdum. Tamam Metin Oktay ve Ali Sami Yen ruhluyuz, Galatasaraylıyız. Açık söylüyorum. Rahmetliler bile buna isyan ederdi. Ben yine de “4. yıldızı takmadan gitmem, Başkan ile beni karşı karşıya getirmeyin” dedim. Hayatımda bir kere bile sözleşmeye bakmadım. Göreve geldiğimde öğlen üç senelik sözleşme imzaladım. Herkesin hemfikir olarak çağırdığı bir ortamda geldik. Aynı akşam. 24 saat geçmedi. Ekibimi topladım hasarı tespit ediyoruz. Evime gönderilen bir yönetici üzülerek bu üç senelik sözleşmeyi başarı durumuna göre birer yıllık hale getirmemizi istedi. Birinci günden itibaren haysiyeti kırılan biri varsa o da benim. Bir kere bile bunu söylemedim. Konuşmadım çünkü Galatasaray etiğine ve değerlerine bağlılığından bir şey söylemedim.”
14:58 EET
31.10.2013
GALATASARAY’IN TEKLİFİNİ NEDEN KABUL ETMEDİ?

“Yönetim değişikliği sonrasında benimle devam etmek istediğini, hatta çalışma süresi boyunca benimle çalışmak istediğini söyledi. Biz seçim dönemi Genel Kurul sonrasında görüşelim halledelim dedik. Kampa gittik, İngiltere’ye geçtik, Emirates geçti, Kayseri’ye gittik Süper Kupa’yı aldık. Bu kadar zaman geçti hala bir rahatsızlık olmadı sözleşme nedeniyle. Ne zaman biz süs imzasını attık ve olaylar başladı. 3 Eylül’de Milli Takım ile idmana çıktım. Bir telaş var. Ben bunu resmi siteden gördüm. Önce imzaladı yazıldı hatta. Sonradan değiştirildi. Mutlaka bir yanlışlık olmuştur tabii. Ardından 10 gün geçti. Bu 10 günde bana bir sözleşme var mı? Bana getirilen bir öneri ya da ilgi var mı? Olmayanları oldu gösterenler bunu önüme getirseler, şimdi destanını yazmazlar mıydı? Başkan ile karşılıklı verilmiş sözler vardı. Bu yeterdi. Bence bunun sebebi camia ve taraftar baskısıydı.”
14:53 EET
31.10.2013
BAŞBAKAN İLE GÖRÜŞTÜ MÜ?

“Ben söylenmem söylerim. Sayın Başbakan ile bilginiz dahilinde ve haricinde zaman zaman görüşüyoruz, sohbet ediyoruz. Kendisinin gönlünden geçenin de bizim taşın altına elimize sokmamız olduğunu biliyor ve bundan onur duyuyorum. Farklı bir şey olsaydı onu da söylerdim.”
14:52 EET
31.10.2013
İMZA ATTI MI?

“Teklifin geldiği ilk andan itibaren tek bir izinsiz iş yapmadım. Süs imzası bile rahatsızlık yarattı. Demirören basın toplantısında bu kağıdı gösterdi. Ancak Galatasaray kulübü o ana kadar kendi teknik direktörüne inanmayıp bunun peşine düştü. Bunların hepsi bir komplo ise bunu hazırlayan ya da destekleyen Galatasaray’a uzak değil. Ama bu ben değilim.”
14:50 EET
31.10.2013
“Gelelim kahvaltı mevzusuna. Nereden görev aldıysam da Boğaz’da, teknede, otelde, evde görüşmeler oluyor. Kurumda da olabilir. Ancak işler artık böyle ilerliyor. Başkanlar ya da yöneticiler nereye gel dediyse oraya gittik. Tanışıklık ve samimiyet bunun belirlenmesinde rol oynuyor. Kurumun bünyesinde olsa daha iyi de olabilirdi.”
14:48 EET
31.10.2013
“İkinci telefon konuşmasında, “İsterseniz Ocak ayında verelim. Yeter ki iki üç hafta önce haber verin.” cevabı verildi. Bu beni çok yaraladı. Görülüyor ki vazgeçmeye hazır, istekli ve emin bir tutum vardı.”
14:47 EET
31.10.2013
“Bana verilen teklifi Aysal ile konuşmak istediğimi söyleyip oradan ayrıldım. Görevi kabul edersem para almayacağımı Aysal’a da söyledim. Ancak kanun ve kurallar gereği bir para ödenmek zorundaymış. Ben de bu paranın hayır kurumuna verilmesi gerektiğini söyledim. Ardından Florya’dan benim yanımdan Demirören’i aradı. Bu da üçüncü telefon konuşmasıdır. Dört maç + danışmanlık ifadesi bu konuşmada oldu. Ben Aysal’ın yanındaydım.”
14:45 EET
31.10.2013
DEMİRÖREN İLE GÖRÜŞME

“Bu süreç benim etik olarak en ince ayrıntısına kadar didik didik düşünerek, tüm dengeleri gözeterek hareket ettiğim süreç oldu. Her adımda tüm açıklığıyla Galatasaray’a zarar vermemesi için çok uğraştım. Ben Sayın Demirören’e Sayın Aysal’dan izin almadan görüşmem dedim. Daha sonra izin alındı. Ben ondan sonra gittim. Bu iki başkanın ilk telefon görüşmesi. Kahvaltıda TFF Başkanı ve bir kaç yönetici arkadaş vardı. Teklif kısmına gelinince “Benimle teklifi paylaşmadan Aysal ile konuşun” dedim. Ardından kendisi telefonla Aysal’ı arayıp tekrar izin aldı. Bu da ikinci konuşma oldu.”
14:42 EET
31.10.2013
“12 Nisan’da TFF ile görüşüp anlaştığım doğru değil. Bunu iddia edenler ispatlamak zorundalar. Peki ben görevdeyken yerime görüşülen isimleri niye sormuyorsunuz? Antalya maçı öncesinde bana gelen telefon ve öncesinde kulağıma gelenlerin dili olsa da konuşsa. Hem Antalya maçı sonrasında hem de Beşiktaş maçı devre arasında 4. yıldızı takmadan gitmem dedim.”
14:40 EET
31.10.2013
MİLLİ TAKIM İLE SÖZLEŞME

“Ben Mayıs ayına kadar ücret almadan, son dört maçta bulunmaya ve Türk futbolunu geleceğe taşımak için dizayn etmek, tasarım yapmak için söz verdim. Ne dediysek o var. Söz verdik. Zaten bundan sonraki kariyerim ailemi ve beni bağlar. Henüz yaşananlar tazeyken herhangi bir şey yapmam mümkün mü? Zaten buna da izin vermiyorlar.”
14:38 EET
31.10.2013
“Burada 150 kişisiniz. Kişi başında 5-6 soru soranlar var. Elimden geldiğince yanıtlamaya çalışıyorum. Hala da soru geliyor.”
14:37 EET
31.10.2013
“Bu süreçte beni tanıyan, anlayan ve bana her platformda bana destek olan herkese teşekkür ediyorum.”
14:36 EET
31.10.2013
“Dördüncü yıldızı takmadan gitmeyeceğimi kaç kere söyledim.Antalyaspor maçı sonrasında söylediklerimi tekrar izlemenizi öneririm. Beni gönderseler bile direneceğimi söylemiştim. Ne zaman çağrılsam, elimi hatta gövdemi taşın altına sokmaktan geri kalmadım. Suçlu, suçsuz, haklı, haksız aramak anlamsız. Bugüne kadar yapılanları Galatasaraylılar içine sindirip affediyorsa ben de ediyorum. Ancak bazılarına hakkımı helal etmiyorum.”
14:34 EET
31.10.2013
“Eleman meselesi, yönetim değişikliği, Albayrak mevzusu, Mersin maçı sonrasında TFF toplantısında konuşulanlar, aylar öncesinde başlayan yeni hoca adayları, maç öncesinde primlerin futbolcularla belirlenmesi, geçmiş olsun denilecek yerde sadece futbolcuların anılması… Daha neler neler. Liste daha çok uzar. Benim yerimde kim olsa istifa ederdi.”
14:32 EET
31.10.2013
“İdman sonrasında terim kurumadan odamda basından olayı öğrendim. Aynı anda Galatasaray’ın kendi televizyonunda hayal ürünü bir haber yayınlandı. Evime noter gönderildi. Bunu ben hayatım boyunca yaşamadığım bir şey. Galatasaray kulübü bu değildir. Bilmediğim, yaşamadığım bir şeydi bu. Umarım bir daha kimse bunu yaşamaz. Ne telefon kayıtları kaldı, ne de yaşanmamış şeylerin yaşanmış gibi anlatılması. Ben de telefon kayıtlarını mı çıkarayım şimdi? Yakışır mı bize?”
14:30 EET
31.10.2013
“Biz bütün yaşananlara rağmen yine karşılıklı konuşur yine yolları ayırabilirdik. Başarılar diler ve eşyalarımı toplar çıkardım. İkinci dönemimdeki ayrılığımda rahmetli Özhan Canaydın ile oturduk konuştuk. Ayrılmam ve istifa etmem gerektiğini söyledim. Ancak kendisi bunu açıklayamayacağını söyledi. Ben de “Ben açıklarım” dedim. “Ben gelmem oraya, söyleyemem, orada bulunamam.” dedim. Hatırlarsınız koluna girdim, yanımdayken açıkladım. Kendim koluna girdim, kendim arabasına bindirdim. 10 sene geçti. Bunu hiç kimse anlattı mı? Hayır.”
14:28 EET
31.10.2013
“Aysal’ın da ifade ettiği gibi iletişim problemimiz olduğunu kabul ediyorum. Ben derdimi birebir konuşarak çözmek istedim hep. Kapısından çıktıktan sonra da konuşulanları internetten ya da sosyal medyadan okumak doğru değildi.”
14:27 EET
31.10.2013
“40 yılda şunu öğrendim. Üyeler ya da Başkan’ın arkasından ya da itibarını zedeleyecek bir davranışta bulunmamayı öğrendim. Yapmadığım, yaşamadığım, olmayan şeyler doğruymuş gibi gösterilen şeylere cevap verecek olduğum için çok üzülüyorum. Bu kulübün, Galatasaray’ın, bir divan üyesi olarak; Galatasaraylılığın galip gelmek, başarılı olmak için her şeyi yapmak demek değildir. Galatasaray, Ali Sami Yen’dir, Metin Oktay’dır.”
14:25 EET
31.10.2013
“Şimdi buradan Galatasaraylılara sesleniyorum. Lütfen haklı, haksız, suçlu ya da suçsuz aramayın. 60 yaşındayım. 40 yıldır beni tanıyorsunuz. Beni çok iyi tanıyorsunuz. Zor bir insan olabilirim. Egolarım fazla olabilir. Değişmem ya da yerimden kımıldamama demedim hiçbir zaman. Ancak kendisini geliştirmek için hala eğitim alan ve kendisini Galatasaray’a adamış birine Galatasaray değerlerine aykırı davrandı diyemezsiniz. Bir terazi olsa bunu tartacak, birçok kişiden ağır basar benim bağlılığım.”
14:23 EET
31.10.2013
“Ancak Sayın Aysal’ın bir gazeteciyle yaptığı televizyon programı beni buna mecbur bıraktı. Profesyonellikte bir karar alınır ve herke yoluna devam eder. Kurumsallık bunu gerektirir. Ancak bir buçuk aydır bu kararı meşrulaştıracak her türlü açıklama ve serviste bulunma yapıldı.”
14:21 EET
31.10.2013
“Sistemli bir itibarsızlaştırma devam ediyor. Şu an konuşarak yanlış yapıyorsam da başkasından zarar göreceğime kendimden göreyim diye konuşmaya karar verdim. Normalde 13′ündeki Divan Kurulu Toplantısı’nda konuşacaktım. Kapalı oturumda, basın mensuplarının olmadığı toplantıda bilgilendirme amaçlı kendi cephemden açıklamalar yapacaktım.”
14:20 EET
31.10.2013
“Benim de değerlerim ve çok kıymetli bir ailem var. Ben de herkes gibi üzülün, düşünen, sevinen ve kızan bir insanım. Bugüne kadar suskunluğumu, şikayet edip söylenmek, açıklama yapıp gündem değiştirmek, Galatasaray’a zarar vermemek için sürdürdüm.”
14:18 EET
31.10.2013
“Ancak başka bir platformda konuşacağımı söylememe rağmen öne almam gerekti. Nedenlerini az sonra anlatıcam. Kimileri susmam kimileri de konuşup anlatmam gerektiğini düşünüyor. Doğal olarak ben Galatasaray’ı düşünmek ve zarar vermemek için ne kadar titiz davransam da gündemin hiç değişmediğini gördüm. Gördükçe de daha fazla üzüldüm ve yaralandım.”
14:17 EET
31.10.2013
“Ümit ederim toplantı sonrasında karanlıkta bir şey kalmaz ve herkesin anlayacağı bir paylaşım olur. Açıkçası bu toplantıyı düzenlemeden önce artılarını ve eksilerini uzun süre düşündüm. Buna karar vermek kolay olmadı.”
14:16 EET
31.10.2013
Terim’in basın toplantısı başladı. Terim ilk olarak gecikme nedeniyle basın mensuplarından özür diledi.
14:09 EET
31.10.2013
Basın mensupları hazırlıklarını tamamlıyor. Terim’in salona gelmesi bekleniyor.
14:03 EET
31.10.2013
Terim, ayrılık kararı sonrasında şimdiye kadar hiçbir açıklama yapmadı. Birazdan bu konuda ilk kez konuşması bekleniyor.
13:51 EET
31.10.2013
Bilindiği üzere 25 Ekim’de GS TV’de açıklamalarda bulunan Galatasaray Başkanı Ünal Aysal, Terim’in ayrılık süreci hakkında konuşmuş ve bu polemik tekrar alevlenmişti.
12:35 EET
31.10.2013
Deneyimli teknik adamın bu toplantıda Galatasaray’dan ayrılık süreci hakkında açıklamalar yapması ve soruları yanıtlaması bekleniyor. Saat 14:00′ten itibaren an be an açıklamaları paylaşacağız…
12:35 EET
31.10.2013
Galatasaray’dan olaylı şekilde ayrılan Fatih Terim, bugün saat 14:00′te Tarabya Oteli’nde basın toplantısı düzenleyecek.

Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Yorum Yap

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Haber Portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na %100 uygun olarak yayınlanmaktadır. Ajanslardan alınan haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir
ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir. Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.