ANKARA
Diğer Şehirleri Gör

Anasayfa > Sağlık > Stresi Azaltma Yolları

Son Güncellenme : 12 Kas 2013 9:25
SohbetYek Facebook'ta Paylaş

Stresi Azaltma ve Stresten Kurtulma Yolları
Kendinizi hipnotize edin
Hipnoz son derece yoğun odaklanılmış dikkat durumudur. Siz de dikkatinizi tek bir noktaya derin biçimde toplayın ve tüm kaslarınızı gevşetin. Başka hiçbir şey düşünmeyin.
Gerçekten affedin
Sizi üzen, kıran ve aklınızı meşgul eden birini, gerçekten affedin. Aklınızı ve kalbinizi huzursuz eden şeylerden kurtulmanın en iyi yolu, onu affetmektir. Tüm içtenliğinizle affedin.
Camdan bakın
Sadece camın kenarına giderek sokağı seyretmenin rahatlatıcı bir etkisi olduğunu biliyor muydunuz? Sokağı seyretmek, stres düzeyinizi düşürür.
Çiçek yollayın
Kendinize çiçek yollayın. Çiçekler stresin en doğal ilaçlarıdır. İş yerinize kendi adınıza çiçek yollayın ve çalışma alanınızı düzenleyin.
Öpüşün
Eşinizle, sevgilinizle cinsellik içermeyen kısa öpüşmeler yaşayın. Dudaklardaki hareket endorfini serbest bırakıyor.
Dinlenme molası
İyi bir dinlenme için mutlaka yatağa yatıp uyumanız gerekmez. Kendinize gün içinde ufak molalar ayarlayın ve bedeninizi birkaç dakika esneterek dinlendirin.
Kolay egzersiz
Çok yoğun ve gergin olduğunuzda yoğun egzersizler, gerginliğinizi daha fazla arttırabilir. Daha basit egzersizler yapın, yürümek gibi…
“Om”
Yoga kanıtlanmış bir stres savardır. Stresten uzaklaşmak için iyi bir yoga çalışması yapın. Ruhunuzun dinlendiğini fark edeceksiniz.
Gün ışığı
Strese girdiğinizde sizi en çok rahatlatacak şeylerden biri de, gün ışığıdır. Ancak bunu düzenli olarak yapmanın faydası vardır. Haftada 3 kez, 20 dakika güneş gözlüğü olmadan güneşe çıkın ve yürüyün.
Acıklı film seyredin
Yapılan araştırmalar, hüzünlü bir film seyrederken gerçek dünyada aksiliklerle başa çıkmanızı sağlayan bir düşünme kalıbı geliştirdiğinizi gösteriyor.
Alerji
Eğer alerjik reaksiyonunuz olan bir durumunuz varsa, örneğin polen zamanı artan kaşıntılı göz akıntısı gibi, bu durum stresi tetikler. Alerjini tedavi ettirin.
Doğruları söyleyin
İçinizden geçen gerçekleri, hissettiklerinizi anlatın. En iyi stres uzaklaştırma yöntemi, içinizden geçeni söylemektir.
Meşgul olun
İş dışında kendinizi meşgul edecek ilgi alanları bulun. Hobiler gibi, kendinizi meşgul edip kafanızı dağıtacağınız bir alan bulun.
Güzelleşin
Gergin olduğunuzda kendinizi salmayın, tam tersi makyajınızı yapın, saçınızı düzeltin, aynada kendinizi güzel görün.
Balık
Stresli bir hayatınız varsa, bol bol balık yiyin. Omaga-3, vücudunuza stresle mücadele edebilme kabiliyeti kazandırır.
Oyun
Bilgisayarda veya televizyonda oyun oynayın. Yapılan araştırmalar, bu oyunların stresi azalttığını söylüyor.

Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Yorum Yap

Haber Portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na %100 uygun olarak yayınlanmaktadır. Ajanslardan alınan haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir
ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir. Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.